Підтримка +38 067 507-64-68
Приєднатися
«Ресторани відвідувати під час локдауну можна. Але треба вакцинуватися», — інтерв’ю з лікарем-інфекціоністом

Чи безпечно відвідувати ресторани під час пандемії? Чому вакцинація вважається найкращою панацеєю в боротьбі з коронавірусом? І чому небезпечно не вакцинуватися? Відповіді на ці та інші запитання Національна ресторанна асоціація України вирішила дізнатися у лікаря-інфекціоніста Діани Поліщук.

Чому необхідно вакцинуватися співробітникам ресторанної галузі?
Існує дві глобальні причини для цього. Перша — колективна. Співробітники сфери гостинності щодня контактують з десятками, або навіть із сотнями людей. При цьому в  ресторанах найчастіше працюють молоді, відносно здорові люди, які можуть переносити ковід безсимптомно або в легкій формі. Та при цьому вони можуть заражати своїх гостей, не підозрюючи про це. 
Друга причина індивідуальна, вона вже не залежить від місця роботи. Вакцинація захищає нас від інфікування в більшості випадків. І навіть якщо захворювання після вакцинації відбувається, то воно протікає в легшій формі та з мінімальним ризиком госпіталізації. Скорочується тривалість непрацездатності. В середньому ковідний лікарняний складає від 14 до 30 днів (це ми зараз не враховуємо важкі випадки госпіталізації). У вакцинованих осіб терміни хвороби та період заразності скорочуються.
І є ще такий момент: молоді люди, які перенесли covid-19 у легкій формі, пізніше спостерігаються тривалі постковідні ускладнення, які істотно знижують якість життя. Вакцинація є профілактикою цих постковідних ускладнень.
Скільки співробітників в ідеалі має бути вакциновано?
В ідеалі повинно бути не менше 70-80% співробітників.
Чи безпечно для гостей відвідувати ресторани під час пандемії?
При дотриманні заходів епідеміологічної безпеки персоналом і відвідувачами ризик інфікуватися в ресторані невисокий. Він однозначно менше, ніж в спортзалі, наприклад, або при профілактичному відвідуванні будь-якого медичного закладу, лабораторії чи стоматолога. Загальна вакцинація повинна знижувати ці ризики в рази.
Чому вакцинація вважається найкращою панацеєю в боротьбі з коронавірусом?
Профілактика хвороби завжди є кращою, ніж боротьба з хворобою. Тем паче, коли надійного ефективного способу лікування від цієї вірусної інфекції немає. Коли з’явиться ефективний противірусний препарат, то можна буде трохи розслабитися. Проти наразі його немає. Мета вакцинації  — познайомити імунну систему з вірусом. Це штучно змодельований інфекційний процес у вашому організмі. Коли вакцинований організм зустріне дикий вірус, він зможе повністю нейтралізувати його або ж хвороба протікатиме в легшій формі, завдяки імунній пам’яті.
Чим небезпечна відмова від вакцинації? 
Знову-таки дві причини. Колективна та індивідуальна. У вакцинованого пацієнта імунна система не вперше зустрічається з вірусом і це може запобігти інфекційним процесам. Навіть якщо вірус виявиться сильнішим, хвороба не буде важкою й агресивною. Це індивідуальна причина. Що стосується колективної причини, то у невакцинованого пацієнта період заразності в середньому складає 14 днів (при неважкому перебігу хвороби) і за цей час можна заразити близьких, рідних або зовсім незнайомих людей. А вони своєю чергою можуть мати фактори для важкого перебігу ковіду та можуть просто не дожити до одужання.
На що потрібно звертати увагу перед вакцинацією? 
Є загальні правила вакцинації, які стосуються абсолютно будь-якої вакцини. Вакцинуватися потрібно здоровим. Перед і під час вакцинації має бути добре самопочуття, відсутність будь-яких ознак інфекційних захворювань, гострих алергічних проявів, відсутність загострень хронічних захворювань. Не варто вакцинуватися під час стресу. Домашні також мають бути здоровими, без інфекційних симптомів. 
Крім того, кожен має пам’ятати, що з великою ймовірністю перші 2-3 дні буде погане самопочуття і знижена працездатність.
Як переконати людину зробити щеплення, якщо вона не хоче?
Насправді ніяк. Нікого не можна примусити це зробити. Але влада зараз намагається вмовити вакцинуватися «мотивацією» — планують ввести жовтий й зелені сертифікати, в якому буде інформація про одну чи дві доз вакцин. Маючи сертифікат, в залежності від того, в якій епідемічній зоні ми будемо, можна буде відвідувати ресторани, спортзали, концерти, громадські заходи. В іншому випадку треба буде мати негативний ПЛР-тест, якому не більше 72 годин. 
Подібні правила вже діють у багатьох країнах. Такий же принцип перетину кордонів з іншими країнами. Не маючи сертифікату про вакцинацію, потрібно мати ПЛР-тест — таким є міжнародне правило. І виникає питання: навіщо треба здавати кожні 3 дні тест, якщо можна просто зробити два щеплення?

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям