Підтримка +38 067 507-64-68
Приєднатися
Юридичний дайджест

НРАУ підготувала Юридичний дайджест про такі зміни у чинному законодавстві станом на 6 лютого 2023 року, а саме: скасування пільг з єдиного податку, новий порядок бронювання працівників, правові аспекти вручення повісток.

1. Очікується скасування податкових пільг, запроваджених на період воєнного стану.
27.01.2023 року Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт, який, зокрема, передбачає:
• скасовується можливість для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи з застосуванням ставки у розмірі 2% від суми доходу;
• скасовується можливість для ФОП платників єдиного податку І та ІІ групи не сплачувати єдиний податок;
• відновлюється проведення документальних перевірок;
• відновлюється перебіг строків, визначених податковим законодавством;
• відновлюються штрафні санкції за порушення податкового законодавства;
• відновлюються штрафні санкції за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
• відновлюються штрафні санкції за порушення порядку використання РРО/ПРРО.
Найближчим часом відповідний законопроект буде подано на розгляд Верховної Ради.
Застосування вказаних змін планується з моменту скасування воєнного стану, але не пізніше 01.07.2023 року.
2. Новий порядок бронювання працівників
31 січня набрала чинності урядова постанова від 27 січня 2023 року № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час».
Під час дії воєнного стану можуть бути заброньовані військовозобов’язані:
- на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
- на підприємствах, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
- на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Постановою КМУ визначають критерії, в разі відповідності яким підприємство за рішенням ОВА можуть визнати критично важливим (сплата податків більше 1,5 млн євро за звітний рік, надходження в іноземній валюті понад 32 млн євро, відсутність податкового боргу, тощо).
Після визнання підприємства критично важливим, рішення про бронювання на підставі відповідної заяви, приймає Мінекономки за погодженням з Генштабом ЗСУ.
Забронювати можна буде до 50% кількості військовозобов’язаних строком на 6 місяців.
3. Зміни порядку вручення повісток
Хто вручає?
Працівники військкоматів або розширених територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Також керівники держорганів, органів місцевого самоврядування, а також керівники підприємств, установ, організацій – в разі, якщо отримали відповідне розпорядження від військкоматів.
Не мають права вручати повістки поліцейські.
Де вручає?
Законодавчої заборони на вручення повістки про виклик до військкомату в публічному місці немає. Але особа, що намагається її вручити, має бути належним чином уповноважена: а) на перевірку документів, б) вручення повістки.
Право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.
Отже, уповноважені особи ТЦК та СП під час зупинення особи з метою перевірки документів та вручення повістки, які посвідчують особу, повинні мати при собі:
• Службове посвідчення або інший документ, який підтверджує їх приналежність до підрозділу, визначеного в наказі коменданта.
• Копію наказу коменданта, яким визначено підрозділи, які мають право на перевірку документів.
• Наказ або розпорядження військкомату, яким уповноважено зазначених осіб на вручення повісток.
За відсутності вказаних документів особа може:
- Відмовитись від пред’явлення документів, що посвідчують особу;
- Відмовитись від отримання повістки.
Також законними підставами відмови в отриманні повісток для звірки облікових даних може бути:
- Неправильні дані отримувача повістки;
- Відсутній підпис керівника ТЦК та СП і мокрої печатки або ж проставлення такого підпису іншою особою, ніж керівник ТЦК та СП;
- Заповнення повістки іншою особою, ніж керівник ТЦК та СП.
Ймовірним наслідком відмови в отриманні повістки, як і неприбуття за врученою повісткою для звірки облікових даних, може бути винесення постанови про штраф за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП – штраф від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 510-850 грн).
Постанову можна оскаржити до суду.

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям