Підтримка +38 067 362-05-42
Приєднатися
Юридичні роз'яснення

1. Офіційне повідомлення
6 березня 2023 року ДПС та Держпраці оприлюднили повідомлення про початок нового етапу спільної роботи для зниження рівня незадекларованої праці та об’єднання з іншими органами (пенсійний фонд, місцеве самоврядування, соціальні партнери) для активізації роботи, спрямованої на подолання цього явища.
При міжрегіональних територіальних управліннях Держпраці створені міжвідомчі робочі групи, які формують дорожні карти приведення трудових відносин у відповідність до законодавства на рівні регіонів.
2. Якою інформацією обмінюються?
Переважно, ДПС передає Держпраці інформацію про ризики за наслідками аналізу поданої звітності. Принаймні, таку інформацію оприлюднюють в офіційних повідомленнях податкових органів - https://vl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/652132.html
3. Які заходи планують вживати?
Офіційні повідомлення свідчать, що мета кампанії – інформаційна. На цьому етапі організовано роботу щодо ідентифікації бізнесу, який не укладає трудові договори з працівниками. Також, платникам податків ДПС розсилатиме інформаційні повідомлення, розроблені Держпраці про необхідність оформлення трудових відносин. 
4. Чи може бути призначено позапланову перевірку Держпраці?
Законом передбачено, що у період воєнного стану за заявою працівника або профспілки можуть проводитись позапланові перевірки Держпраці з питань виявлення неоформлених трудових відносин, а також в разі:
- доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
- звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом;
- за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;
- у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року. 
5. В якому порядку проводяться позапланові заходи?
Адміністративні суди визнали порядок проведення інспекційних відвідувань Держпраці протиправним та нечинним. Така постанова була прийнята 14 вересня 2021 року Шостим апеляційним адміністративним судом (справа № 640/17424/19).
Внаслідок визнання протиправною та нечинною Постанови № 823 інспектори Держпраці втратили право проводити інспекційні відвідування, а складені за їх результатами акти, приписи та постанови про накладення штрафів будуть заздалегідь незаконними.
Однак, перевірки можуть здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». 
6. Чи застосовуються штрафи?
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються. Водночас, залишається право накласти штраф на посадових осіб на підставі ст. 41 КУпАП – від 8500 до 17000 грн.

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям