Підтримка +38 067 362-05-42
Приєднатися
Юридичні роз'яснення

1. Зміни законодавства
29 жовтня 2022 року набули чинності зміни законодавства, які передбачають можливість для бізнесу укласти договір страхування цивільної відповідальності, відстрочивши таким чином планові перевірки пожежної безпеки на строк до 10 років. 
2. Який алгоритм дій підприємців?
Якщо Ваш бізнес відповідно до встановленої класифікації має незначний або середній ступінь ризику в сфері пожежної безпеки, ви можете:
1. Замовити аудит пожежної безпеки (проводиться в тому числі приватними організаціями, внесеними до відповідного реєстру ДСНС). Порядок проведення аудиту 02.05.2023 року затвердив Кабінет Міністрів України.
Також Постановою КМУ від 02.05.2023 р. № 426 затверджений Порядок, який визначає процедуру проведення професійної атестації експертів у сфері пожежної та техногенної безпеки та позбавлення кваліфікаційного сертифіката.
За результатами аудиту складається акт. При цьому, фіксація актом порушень не тягне відповідальності для підприємця.
2. Укласти договір страхування цивільної відповідальності.
Договір страхування відповідальності повинен передбачати страхування від таких ризиків: пожежа, вибух (у тому числі вибух побутового газу); виробнича аварія; витік води з системи пожежогасіння; руйнування будинків, споруд і конструкцій; ураження електричним струмом.
Законом визначено мінімальний розмір страхової суми за договором:
- 3000 мзп для суб’єктів із середнім ступенем ризику;
- 2000 мзп для суб’єктів із незначним ступенем ризику.
3. Повідомити ДСНС про укладення договору протягом 10 робочих днів з дня його укладення.
У разі укладення договору страхування, планова перевірка суб’єкта органами ДСНС не здійснюється протягом строку дії договору, але не більше 10 років для бізнесу незначного та не більше 6 років для бізнесу середнього ступеню ризику. 
3. Чому важливо укласти договір до 15 жовтня?
Перевірки ДСНС здійснюються відповідно до плану-графіка, який має бути затверджений не пізніше 1 грудня поточного року на наступний календарний рік. Якщо у контролюючого органу буде інформація про укладення договору станом на 15 жовтня, ви не потрапите до плану перевірок у наступному році. 
4. Коли можна буде укладати договір?
Зміни Закону передбачають прийняття урядом цілого ряду підзаконних нормативних актів до початку роботи системи страхування цивільної відповідальності, а також створення відповідних реєстрів, атестацію експертів, тощо.
Враховуючи, що порядок атестації експертів затверджений лише 02.05.2023, наступним етапом буде кадрове забезпечення системи аудиту (розгляд заявок, складання іспитів, видача сертифікатів).
Наразі підзаконне регулювання неповне, відповідні реєстри не працюють. Тому, не варто поспішати погоджуватись на пропозиції від страхових компаній, які пропонують укладати договір вже зараз. Договори, укладені без дотримання процедури, визначеної законом (залучення аудиторів, включених до реєстру, сертифікованих експертів) ймовірно не будуть підставою відтермінувати планові перевірки ДСНС. 
5. Чи може ДСНС проводити перевірки бізнесу зараз?
Постановою КМУ №303 заборонено проведення планових та позапланових заходів контролю в період воєнного стану.
План перевірок бізнесу на 2023 рік ДСНС не затверджено.
Як виняток, уряд дозволив здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану.

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям