Підтримка +38 067 507-64-68
Приєднатися
Що таке Gelinaz! і чому він такий важливий для України

В Україні вперше відбулася вечеря Gelinaz! — спільноти, що об’єднує знаних шеф-кухарів з усього світу. Звана вечеря пройшла в Одесі у закладі Олександра Йоурза Yourz Space Bistro.

Команда НРАУ переповідає історію Gelinaz!, а також розповідає, чому цей захід є таким важливим для України та що готували українські шефи під час першого «геліназу».
ЩО ТАКЕ GELINAZ!
Проєкт Gelinaz! був заснований 2005 року, проте активну діяльність розгорнули лише кілька років тому. Почалося все з того, що італійський шеф Фульвіо Пьєрангеліні (Fulvio Pierangelini) був переконаний в тому, що геть усі шефи, зокрема молоді, крадуть його рецепти. Він поділився своїми думками зі своїм добрим другом Андреа Петріні (Andrea Petrini) і той придумав проєкт, де шефи — не лише молоді, а й топові з усього світу — будуть готувати та переосмислювати рецепти його друга.
Назву Gelinaz! взяли, поєднавши частину прізвища шефа Pierangelini та частину від неймовірно популярного на той час гурту Gorillaz. Gorillaz обрали тому, бо на той момент група була дуже відомою, й Андре розумів, що незабаром так само впізнаваними будуть і шефи. Що, власне, й сталося за якихось 15 років.
ХТО ВХОДИТЬ ДО СКЛАДУ GELINAZ!
На даний момент в співтовариство входять 70 шефів, зокрема Рене Редзепі (René Redzepi), Магнус Нільсон (Magnus Nilsson), Алан Дюкасс (Alain Ducasse), Альберт Адріа (Albert Adria), Девід Чанг (David Chang) та багато інших відомих шефів.
Починалося все як серія невеликих заходів для своїх. Першими учасниками Gelinaz! окрім Пьєрангеліні були Массімо Боттура (Massimo Bottura), Петтер Нільссон (Petter Nilsson) і Андоні Луї Адуріз (Andoni Luis Aduriz). До речі, саме вони нині приймають рішення про включення в проєкт нових шефів-учасників.
У найпершому заході в 2005-му Андреа Петріні запропонував Фульвіо Пьєрангеліні поїхати до Сан-Себастьяну в компанії кількох відомих кухарів. Планувалося, що ці кухарі візьмуть один із рецептів Фульвіо і кожен із них представить власний варіант цієї страви.
Цей захід називався «Gelinaz з Фульвіо Пьєрангеліні» (Gelinaz play Fulvio Pierangelini), де Gelinaz! був ніби ансамблем кухарів, які грали п’єсу авторства Пьєрангеліні. Подібні заходи влаштовували один-два рази на рік. Та потім проєкт пішов у тінь і відродився лише 2013 року.
НОВЕ ЖИТТЯ GELINAZ!
Нове життя Gelinaz! виявилося набагато цікавішими за попереднє. У 2013 році був задуманий обід, для якого кожен учасник мав приготувати  власну версію страви XVIII століття з курки з овочевим желе. Організатори події запросили артистів і разом з їхніми виступами обід тривав більше восьми годин. Власне, це був справжній перфоманс, де і шефи, і глядачі були безпосередніми учасниками подій. 
Наступною сходинкою розвитку став Gelinaz! Shuffle, суть якого була більш заплутанішою: шефи мали мінятися ресторанами, кухнями і кухарями. Наприклад, Рене Редзепі їхав на один день до Бразилії давати вечерю в ресторан D.O.M. у Алекса Атала. Атала у свою чергу того дня приїхав на кухню ресторану Gaggan, шеф якого Гагган Ананд поїхав на вечерю до Массімо Ботура в Італію. 
За словами організаторів, шефи дізнавалися місце призначення за три дні до від’їзду, жодних продуктів і помічників везти не дозволялося. Квитки на вечері розліталися вмить, при цьому гості не знали на вечерю якого саме шефа вони йдуть.
УКРАЇНА В GELINAZ!
Цього року Україна вперше приєдналася до проєкту Gelinaz!: 29 серпня українські кухарі разом із 300 колегами з різних куточках світу одночасно готували вечерю за так званими матрицями, тобто рецептами своїх зарубіжних колег. Варто зазначити, що матриця-рецепт є лише відправною точкою, кожен шеф може приготувати його абсолютно по-своєму.
В Україні Gelinaz! відбувся в Одесі в закладі Олександра Йоурза Yourz Space Bistro. Крім самого Йоурза до зіркової команди кухарів увійшли Юрій Никитюк (Wine Love, Киев) та Ніка Лозовська (Dizyngoff, Одесса). 
Українці готували страви за матрицями від володаря Мішлену Альберта Адріа. Використовуючи локальні продукти, українці приготували власні ремікси матриць: ламінарія з буряком, джемом з комбу, понзу і смаженим місо; тако з крабом, кольрабі та різної зеленню; рибний бульйон з локшиною з баклажану та салікорнією; рибай з емульсією з печінки тріски з ботаргою; крамбл з ікри коропа і масло печінки ската; артишок і топінамбур; фуа-гра зі смаженим тар-тартаром із рибая і смородиновим варенням; пломбір з соєвим соусом, попкорном з квасолі й ірискою з сімома перцями.
“Це був маніфест творчості, свободи та мистецтва, яке можна спробувати на смак, — розповідає Олександр Йоурз. — Ми отримали матриці страв задовго до івенту, вивчали їх, думали, як трансформувати, щоб зберегти головне, але надати своє бачення. Це був дуже крутий досвід імпровізації, яка розширює межі звичного”.
Фото: FB-сторінка Yourz Space Bistro

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям