Підтримка +38 067 507-64-68
Приєднатися
Генератори: що треба знати

Використання генераторів у господарській діяльності ресторанів

1. Чи потрібно отримувати ліцензію на виробництво, передачу, розподіл, постачання електроенергії?
Якщо генератор використовується лише для внутрішньогосподарських потреб і не здійснюється постачання і продаж електроенергії іншим споживачам – отримувати ліцензію не потрібно. Відповідно до п.26 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електрична енергія - енергія, що виробляється на об’єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.
2. Чи потрібно отримувати дозвіл на роботу об’єктів підвищеної небезпеки?
Генератори не належать до механізмів підвищеної небезпеки, зазначених у групі А переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №77 від 03.02.2021 р. Тому отримувати дозвіл не потрібно. 
Разом з тим, генератори можуть відноситись до машин, механізмів, зазначених у групі Б переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №77 від 03.02.2021 р. (п.1 та 8 групи Б). Відповідно до п. 21 Постанови Кабінету Міністрів. № 1107 від 26.10.2011 р. експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. Така декларація подається до Держпраці не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
3. Чи потрібно отримувати дозвіл на викиди?
Якщо генератор не стаціонарний (портативний) - такий дозвіл отримувати не потрібно. За вимогами ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди. Відповідно до п. 14.1.230 ПКУ стаціонарне джерело забруднення — підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти.
Якщо генератор підпадає під ознаки стаціонарного джерела забруднення – необхідно отримувати дозвіл на викиди. Слід зауважити, що Постановою Кабінету Міністрів №314 від 18.03.2022 р., передбачено на період воєнного стану набуття права на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки декларації про провадження господарської діяльності без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг). Така декларація може бути подана за вибором суб’єкта господарювання незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місцезнаходження (місця проживання), місця провадження господарської діяльності або місцезнаходження відповідного об’єкта: 
в електронній формі — через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема засобами мобільного додатку Порталу Дія (Дія);
у паперовій формі — через центр надання адміністративних послуг, подана особисто суб’єктом господарювання або уповноваженою особою, надіслана поштою.
4. Чи необхідно отримувати ліцензію на зберігання пального для генератора?
Якщо пальне зберігається у паливному баку генератора – ліцензію отримувати не потрібно. Відповідно до п.14.1.6 ПКУ не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої. Також є позиція податкової служби, викладена у листі ДПСУ від 29.05.2020 № 2254/6/99-00-17-03-02-06/ІПК: «Ліцензія на право зберігання пального не отримується на вбудовані в обладнання чи пристрої паливні баки, зокрема дизель-генераторів, оскільки такі паливні баки використовуються виключно для подачі пального до двигуна внутрішнього згорання такого дизель-генератора та не використовуються як ємності для зберігання пального».
Щодо заправки генераторів з каністри також на думку податкової служби не потрібна ліцензія, але за певних умов. Згідно листа ДПСУ від 11.11.2020 № 4647/ІПК/99-00-09-03-03-06: «Якщо закуплене на АЗС і залите там у каністри (інші ємності або в ємності бензовозів) пальне доставляється та одразу заливається у баки транспортних засобів, техніки, то ліцензія на зберігання пального не потрібна».
Таким чином, ліцензуванню підлягає лише зберігання запасів пального для генераторів поза межами паливного баку, крім випадку зберігання пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару. (п. 14.1.6 ПКУ).
5. Чи є порушенням вимог санітарного законодавства шум генераторів під час їх роботи?
Відповідно до ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму зобов'язані:
- вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами у розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування.
Шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби*.
*Згідно наказу МОЗ №463 від 22.02.2019 рівень шуму на територіях, які безпосередньо прилягають до магазинів, торгових центрів, пасажирських залів аеропортів, вокзалів, приймальних пунктів підприємств побутового обслуговування не повинен перевищувати 60дБА, рівень шуму у приміщеннях кафе, їдальнь, барів, ресторанів не повинен перевищувати 45дБА.
У нічний час, із двадцять другої до восьмої години забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки:
1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
3) попередження та/або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
7) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди.
Таким чином порушенням є перевищення працюючими генераторами рівня шуму, встановленого відповідними санітарними нормами. Однак, у зв’язку із критичною ситуацією у сфері електропостачання, пов’язану з військовою агресією росії, можливо посилатись на виключення з вимог дотримання тиші, зазначені у попередньому абзаці.

Хто може бути учасником НРАУ

  • Ваш бізнес пов'язаний з індустрією гостинності України
  • Ви готові розвиватися у колаборації з нами для підвищення ефективності свого бізнесу та розвитку ресторанної індустрії
  • Ви розділяєте наші цінності та ідеї та готові активно працювати для їх реалізації
Рестораторам Партнерам Асоціаціям